Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, Jadwigi Janiny Kacperskiej 6A, 96-300 Żyrardów
Skrócony opis
Cześć, mam na imię Gabrysia. Chcę zostać Waszym głosem w sprawach ważnych dla Mazowieckiej młodzieży. Dlaczego? Lubię zmiany i jestem otwarta na propozycje, chcąc zmienić świat na lepsze. Mam wiele pomysłów i nie wstydzę się ich przedstawiać, bo czasem ten konkretny pomysł może zmienić wiele i wielu. Na co dzień chodzę do liceum tak jak Wy, uczę się z tych samych podręczników, spotykam się ze znajomymi i dotykają mnie podobne problemy co Was. Wiem co jest do zmiany, a co do wyrzucenia, wiem w czym leży problem i co najmocniej dotyka moich rówieśników. Dlatego jako osoba tego świadoma chcę Wam, Waszym najbliższym i sobie pomóc. Mam mnóstwo pomysłów które pomogą Nam na co dzień oraz zadbają o naszą przyszłość. Chciałabym się zająć produkcją fast fashion, polskim szkolnictwem, psychologią dziecięcą, niezdrowym żywieniem, zanieczyszczaniem środowiska oraz łamaniem praw dzieci - mimo to jestem otwarta na inne, nowe propozycje.
Mam nadzieje, że głosując na mnie dacie mi tą szansę i wierzę, że RAZEM zmienimy wiele. Miejcie WPŁYW na Wasze otoczenie i na to co Was dotyka.
Opis aktywności i doświadczenia
Już od małego brałam udział w działalnościach charytatywnych. Jako muzyk zagrałam w czterech finałach WOŚP-u, a w jednym kwestowałam. Oprócz WOŚP-u brałam udział w wielu innych wydarzeniach charytatywnych jako wolontariusz oraz prowadziliśmy warsztaty z gry na instrumentach perkusyjnych dla małych żyrardowiaków. Wraz z moją klasą włączyliśmy się w udział w organizowanych przez naszą szkołę Dniach Międzyborowa - sprzedawaliśmy zdrowe jedzenie. W roku szkolnym działam jako ochotnik w ,,Aktywnej przerwie" gdzie promowaliśmy aktywny styl życia, bawiąc się i wymyślając najróżniejsze gry dla najmłodszych uczniów. Również przez rok byłam członkiem Samorządu Uczniowskiego, gdzie przez rok czynnie organizowaliśmy najróżniejsze akcje tj. sprzątanie śmieci z okazji Narodowego Dnia Ziemi, pocztę walentynkową, spotkania na rzecz bezpiecznych ferii i wakacji, kiermasze książkowe oraz kuchni świata (z których dochody przeznaczaliśmy na chore dzieci) oraz wiele innych wartościowych i umilający rok szkolny uczniom akcji. Obecnie działam jako wolontariuszka w Żyrardowie, pomagając w organizacji różnych wydarzeń, zmieniania tego miasta na lepsze. Myślę, że moim największym osiągnięciem było zdobycie poparcia i zaufania ze strony uczniów jak i nauczycieli podczas mojej kadencji w SU. Myślę, że ten sukces udało mi się odnieść dzięki mojej komunikatywności, umiejętności słuchania i rozmawiania z osobami w każdym przedziale wiekowym. Lubię zmiany i jestem otwarta na propozycje, bo nie można stać w miejscu, kiedy cały świat idzie do przodu. Mam wiele pomysłów i nie wstydzę się ich przedstawiać, bo czasem ten konkretny pomysł może zmienić wiele i wielu. Jestem również pracowita i sumienna, dając słowo zawsze go dotrzymuje, bo wiem, że jestem osobą godną zaufania.
Jako były członek SU byłam wrażliwa na potrzeby uczniów i wiedziałam, że jestem tam po to, aby być ich głosem w sprawach ważnych dla szkoły.
Wizja na działalność w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Chcę zostać radną MSWM, ponieważ wiem, że mam wiele do zaoferowania i mogłabym wiele wnieść w życie Mazowieckiej młodzieży. Zawsze lubiłam zmiany i byłam gotowa do działania, co tutaj jest bardzo potrzebne. Uważam, że mogłoby być to wspaniałe doświadczenie i mogłabym poczuć, że mam realny wpływ na moje otoczenie oraz moja działalność nie jest bez znaczenia, bo pomagam młodym ludziom. Szczególnie interesują mnie sprawy, które będą miały ogromny wpływ na nas w dorosłym życiu, takie jak zaniedbywanie naszego środowiska, niezdrowy styl życia czy różne choroby i zaburzenia (psychiczne, zaburzenia odżywiania) kształtujące się w wieku nastoletnim, które są spowodowane np. przeciążonym programem nauczania. Chciałabym się zająć problemami jakimi są fast fashion, fast foody i przetworzone jedzenie, psychologia dziecięca oraz wady polskiego systemu edukacji. Jednym z moich pomysłów jest poniżej przedstawiony program. Psychologia młodzieży w Polsce jest w drastycznym stanie. Środki przeznaczane na nią są stale ucinane, a liczba nastolatków potrzebujących porad psychologicznych jest coraz większa. Problemy rodzinne, konflikty wśród rówieśników, depresja czy inne istotne dla nich problemy są bagatelizowane przez szkolnych psychologów. Dobry psycholog szkolny jest jak igła w stogu siana w dzisiejszych czasach. Dla wielu potrzebujących pomocy ich trudności są tematem ciężkim, wstydliwym, trudnym do podzielenia się z kimś. Brak chęci zrozumienia i pomocy tworzy barierę, mur przez który potem trudno się przedostać. Brak pomocy powoduje ciągłe zanurzanie się w bagnie jakim są zmartwienia i różne zaburzenia, co prowadzi do nieodwracalnych skutków. Badania wykazują, że aż do 20% młodzieży zmaga się z depresją, a liczba ta ciągle idzie w górę. Możemy tylko spekulować jak wysoka będzie ta liczba za kilka lat jeśli teraz nie zaczniemy wprowadzać zmian. Przedstawię jeden z moich pomysłów, który jest dopiero pierwszym krokiem do radykalnych zmian. Na stronie każdej placówki edukacyjnej państwowej zamieszczony byłby link z ekspresowym chatem, oczywiście anonimowym. W takim miejscu młoda osoba mogłaby napisać wszystko co jej leży na sercu, opisać swoje problemy i prosić o pomoc. W odpowiedzi uzyskałaby porady oraz przemyślenia na dany temat psychologa. W taki sposób można polepszyć kontakt z potrzebującymi oraz nakłonić ich do leczenia. Ma to pokazywać, że nie ma sytuacji bez wyjścia i że nie warto się poddawać, bo zawsze jest jakieś rozwiązanie, a proszenie o pomoc to nie powód do wstydu.
Wiem, że jest to potrzebne, bo z roku na rok coraz więcej nastolatków popełnia samobójstwo. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2021r. w porównaniu do 2020 tych prób było o 500 więcej